Poznaj nasze sposoby na szybkie zapamiętywanie nowych słówek.

Opanowanie nowych słówek jest kluczem do sprawnego posługiwania się każdym językiem. Bez odpowiedniego zasobu słownictwa, bardzo trudno jest wypowiedzieć się na jakikolwiek temat, dlatego też niezwykle istotne jest zapamiętywanie nowych słów. Najłatwiej jest nauczyć się tych, które przypominają swoje odpowiedniki w języku ojczystym, oraz tych, które dotyczą przedmiotów i czynności dotyczących codziennego życia. Więcej trudności dostarczają słowa, które nie posiadają jednoznacznego odpowiednika w języku polskim, słowa wieloznaczne oraz długie.

Istnieje wiele strategii pomagających w nauce słówek i większość osób, które uczą się języków obcych wypracowuje swoje własne techniki. Chcielibyśmy przedstawić kilka pomysłów, które mogą pomóc w opanowaniu nowego słownictwa tak, aby możliwe było wykorzystanie go w komunikacji.

FISZKI

Klasyczne fiszki, czyli nieduże kartki papieru z zapisanym słówkiem w języku obcym oraz jego polskim odpowiednikiem po drugiej stronie, są najpopularniejszą techniką uczenia się słownictwa. W sklepach możemy kupić gotowe fiszki na różnych poziomach, ale skuteczniejsze są takie, które tworzone są własnoręcznie, ponieważ pisanie sprzyja łatwiejszemu zapamiętywaniu. Wadą tej metody jest jednak to, że słowa są wyrwane z kontekstu, co może być problematyczne w przypadku słów nieposiadających bezpośrednich polskich odpowiedników. Poza tym przygotowywanie własnych fiszek jest bardzo czasochłonne.

RYSUNKI

Już w momencie zanotowania znaczenia nowego słowa możemy zadbać o to, aby łatwiej było je zapamiętać. Można narysować obok niego mały symbol kojarzący się z jego znaczeniem, lub też zapiać je w taki sposób, który łączy się z tym, co on oznacza (np. nazwy kolorów zapisane kolorowymi długopisami, lub przymiotniki takie, jak: duży, mały, szeroki, wąski, okrągły, kwadratowy, napisane w odpowiedni sposób). Dzięki temu łatwiej zapamiętamy wyrazy dzięki odwołaniu się do pamięci wzrokowej.

ZWROTY

Warto jest uczyć się nowych słów w postaci zwrotów lub zdań, w których one występują. Łatwiej jest wtedy wyobrazić sobie całą sytuację, w której mogłyby one być wykorzystane, dzięki czemu maleje ryzyko zapamiętania słowa, którego potem trudno będzie użyć w rozmowie. Wizualizacja sytuacji jest tym lepsza, im bardziej szczegółowa i dynamiczna, ponieważ łatwiej jest wtedy zapamiętać zarówno kontekst, jak i sam zwrot.

POWTARZANIE NA GŁOS

Zapamiętanie listy słówek jest łatwiejsze, kiedy powtarza się je na głos. Można wtedy nadać każdemu z nich inną intonację, dzięki czemu nie będą „mieszać się” w głowie. Zdecydowanie łatwiej jest przywołać w pamięci słowa, które mają swoją melodię i rytm. Dodatkowo w ten sposób ćwiczy się poprawną wymowę. Jeśli wyobraźnia na to pozwala, można wymyślić rymowanki zawierające nowe słówka, co ułatwi zapamiętanie kilku z nich na raz.

KARTKI SAMOPRZYLEPNE

Kiedy uczymy się słówek z zakresu mebli, pomieszczeń w domu, kolorów, ubrań czy jedzenia, dobrym rozwiązaniem może być przyklejenie na przedmioty kartek samoprzylepnych z ich nazwami w języku obcym. Za każdym razem, kiedy obok nich przejdziemy, będziemy mimowolnie powtarzać słówka. Wadą tej metody jest to, że można ją wykorzystać tylko w przypadku nauki słówek dotyczących naszego otoczenia.

Innym sposobem wykorzystania kartek samoprzylepnych jest zapisanie na nich słowa, którego zapamiętanie jest problematyczne, i umieszczenie kartki w miejscu, na które często patrzymy, np. na ekranie komputera, na lustrze, nad biurkiem. Łatwiej zapamiętamy trudny wyraz, jeśli będziemy często go widzieć.

ROZBIJANIE NA MNIEJSZE ELEMENTY

Ucząc się nowych wyrazów, zwłaszcza tych trudnych i skomplikowanych, można spróbować rozbić je na mniejsze elementy i poszukać takich, które kojarzą się ze słowami po polsku. Później trzeba skojarzyć sobie znaczenia wyrazu obcego i polskiego, w czym również przydatna będzie wyobraźnia, wizualizacja sceny bądź sytuacji, w której te dwa słowa będą ze sobą powiązane. Niestety, nie wszystkie obce wyrazy można skojarzyć z polskimi, dlatego ten sposób ma ograniczone możliwości wykorzystania.

KONTEKST

Najlepiej jest uczyć się nowego słownictwa w naturalnym dla niego kontekście. Czytając artykuł w języku obcym można samodzielnie tłumaczyć nieznane wyrazy, a zapamiętanie ich będzie z pewnością bardziej efektywne, ponieważ będą one kojarzyć się z przeczytanym tekstem. Osoby, które lubią słuchać piosenek w języku obcym również mogą je przetłumaczyć. Dzięki temu, napotykając później słowo występujące w piosence, będą je od razu z nią kojarzyć. Uczenie się słówek bez poznania kontekstu, w jakim się ich używa, spowoduje duże trudności z samodzielnym użyciem go w przyszłości.

SŁOWA DOOKOŁA NAS

Kiedy jedziemy autobusem bądź pociągiem, warto mieć ze sobą słownik. Rozglądając się dookoła, zawsze dostrzeżemy przedmioty bądź miejsca, których nazw nie znamy w języku obcym. Można wtedy od razu otworzyć słownik, sprawdzić interesujące nas wyrazy i powtórzyć kilka razy w trakcie podróży. Warto też powtarzać je za każdym razem, kiedy jedziemy tą samą trasą. Dzięki temu zapamiętamy słowa opisujące otaczający nas świat.

 

Zachęcamy wszystkich uczących się języków obcych do wymyślania własnych sposobów na zapamiętanie nowych słówek. Każda strategia jest dobra, o ile ułatwia zapamiętywanie i wspomaga komunikację w obcym języku.

Kontakt
Szkoła Języków Obcych Lizbona
ul. Z. Modzelewskiego 46/50 m.135,
02-679 Warszawa
+48 608 681 956
 

Chwileczkę...
Um momento...
Un momento...
Un moment...